Terveissi Kiinasta!

Vastaa Viestiin
Avatar
cedricfan
3000
3000
Viestit: 3110
Liittynyt: 16.05.2006 14:01
Paikkakunta: Turun seutu
Viesti:

Terveissi Kiinasta!

Viesti Kirjoittaja cedricfan »

Tuli siinä vietettyä viikko Beijingissä, ja tietysti kuvattua paljon mopoja. Tuona aikana tuli bongattua neljä lättäpäätä ja kaksi OHV-koneista Kiinan sivuvaunullista, kahtokeepa kuvia niin näette miltä ne näyttää! Tuo eka jossa on Aussi-tarra tuoli bongattua kahteen kertaankin: toisella kertaa ajossa, ja päätellen kuskin koosta ja hiustenväristä taisi ollakin aussi? Ja ei se kinuskilta näytä toinenkaan (ajossa) kuvattu... Suorat putket, ei kypärää ja nuo irtopolvisuojat näytti olevan normaali varustelu!

MP-kauppoja ei nähty, autokaupatkin varmaan 20km keskustasta ulos eli ei ainakaan Beijingissä tehdä MP-osaturismikauppaa helposti. Muutenkin julmetun iso kaupunki, ja meikäläisen kouluopit kuuluu romukauppaan. Nykyisin paikallinen peruskansalainen pukeutuu länsimaalaisesti ja ajaa autolla, aiheuttaen kamalia ruuhkia ja savusumua. Perusvaatteista polkupyöräilevää näkee yleisimmin hanttihommissa.

Kuvalinkki:

http://www.cedricfan.sivut.ws/Photos/06 ... index.html
Suzuki VX800 EMLn vaunulla
http://sivut.ws/cedricfan/website/
Moderaattori, ei hallituksen jäsen
KAH
200
200
Viestit: 222
Liittynyt: 08.09.2005 01:02
Paikkakunta: kauhajoki

Viesti Kirjoittaja KAH »

Image 22/58/City views.Kätevän näköinen peli jolla kuvan mukaan saisi
kuljetettua juuri ja juuri yhden illan saunaoluet kaupasta kotiin. :D
sno-bro
600
600
Viestit: 632
Liittynyt: 15.04.2005 09:59
Paikkakunta: P-Pohjanmaa

Viesti Kirjoittaja sno-bro »

harmi kun ei tullut puhetta ennenkuin lähdit! Melko lailla keskustassa on zhang motor works (ZMW) löytyypi cj750.net osoitteesta netistä. Firmalla on yksi englantia erinomaisesti puhuva kaveri. Hinnat on halvat, palvelu hyvää. Netissä on kartta jonka perustella minäkin sinnä löysin. Puhelimella pitää varmistaa että se englantia puhuva Bill on paikalla.

Lisäksi kun pääsee tutuksi voipi tehdä listan ennen reissua, sopii sähköpostilla Billin kanssa kamoista ja hinnoista ja Bill tai joku sen tsuppari tuo kamat hotelliin ja kaverille rahat kouraan. Ei tartte hotellin baaria kauemmaksi lähteä!

Ne on niitä parhaita tuliaisia... Vaimokin toi edelliseltä reissultaan 20kg osia, mm. kampiakselin :D

Sno-Bro
K-750, MB-750, K-750M, K-175, K-125, K-1B
Avatar
cedricfan
3000
3000
Viestit: 3110
Liittynyt: 16.05.2006 14:01
Paikkakunta: Turun seutu
Viesti:

Viesti Kirjoittaja cedricfan »

No voi sun :(
Mutta ens kerralla, kyllä tonne vielä palataan :wink:
Suzuki VX800 EMLn vaunulla
http://sivut.ws/cedricfan/website/
Moderaattori, ei hallituksen jäsen
Avatar
Ortsi
25
25
Viestit: 38
Liittynyt: 01.09.2004 01:59
Paikkakunta: Lewisville, TX

Bei Jing

Viesti Kirjoittaja Ortsi »

No jopas olikin melkoiset kuvat..... :)

Se on kumma miten aika kultaa muistot. Muutaman vuoden tuota savusumua nielleenä ja useampaan kertaan vannoneena ettei ikinä takaisin ja silti tuli vaan kovin sellainen "entäs jos sittenkin" fiilis....

Vieläkö pohjoisen San Li Tunin baarit oli paikallaan?.... eteläinen katu taidettiin laittaa sileäksi muutama vuosi takaperin "edistyksen" jaloista :roll:

Kehä kolmosen seutu ainakin näyttää aika tavalla erilaiselta. Mutta veikkaan että reissu oli hieno?
Avatar
cedricfan
3000
3000
Viestit: 3110
Liittynyt: 16.05.2006 14:01
Paikkakunta: Turun seutu
Viesti:

Viesti Kirjoittaja cedricfan »

-Juu, ei se smog ainakaan vähene tolla industrialismin tahdilla...
-San Li Tun ei ole enää mikään bar road kuten nimensä, länsimaisen siistejä (ja tyylisiä) mutta ei kamalasti. Hotelleja kylläkin, ja koko ajan tulee uutta tornia lisää!
-Reissu oli hyvä kokemus, ja moni myytti murtui. Sanoisko että odotin pahempaa, enkä olisi noin kapitalistiseksi uskonut. Taitaa olla P-Korea ainoa "kunnon" sosialismi/kommunismi?
-Ja kyllä tonne palataan, pomo ainakin sanoi niin...
Suzuki VX800 EMLn vaunulla
http://sivut.ws/cedricfan/website/
Moderaattori, ei hallituksen jäsen
Vastaa Viestiin