Entisöinnin aloittaminen

Vastaa Viestiin
Joni-J
25
25
Viestit: 26
Liittynyt: 15.09.2004 14:59
Paikkakunta: Kannus

Entisöinnin aloittaminen

Viesti Kirjoittaja Joni-J »

Niin pitäis tollaista vm.68 K-750 pyörän entisöinti museorekisteriin aloittaa. Aikaisempaa kokemusta ei ole näistä pyöristä ja siksi kaipaisinkin hieman vinkkejä entisöintiin.

Kannattaako entisöinti aloittaa sillä että käy näyttämässä pyörää siellä katsastusasemalla missä aikoo museokatsastaa pyörän? Ja sen jälkeen korjata nämä viat mitä on katsastusmies on listannut... Ja kaikkea muutakin vinkkejä saa antaa :wink:

Terv. Joni
Vieras

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Tämä aihe olisi varmasti yhden jutun arvoinen tarinoita osioon. Itselläni on sama kuvio edessä, mutta projekti odottelee, että saan jostain kerättyä tarpeelliset tiedot. Tiedossani on myös muutama kohtalontoveri.

Itseäni kiinnostaa, missä järjestyksessä asiat kannattaa hoitaa Venäjältä tuodun pyörän kohdalla: MP-veron maksaminen, rekisteröintikatsastus, kantapyöräkatsastus, museokatsastus ....

Jos olen oikein ymmärtänyt, asiat saattavat vaikeutua huomattavasti, jos ensimmäisenä laittaa pyörän osiksi ja entisöi sen ja rupeaa hoitelemaan edellä mainittuja asioita vasta sen jälkeen.
Joni-J
25
25
Viestit: 26
Liittynyt: 15.09.2004 14:59
Paikkakunta: Kannus

Viesti Kirjoittaja Joni-J »

Pyöräni on tuotu virosta :D niin kuin monen muunkin varmasti. Ja siitä on jo maksettu verot ym. mutta ei ole rekisteröity eikä katsastettu. Suunnitelmissa olisi että rekisteröitäisiin suoraan museoajoneuvoksi... Mutta tietoa kaivataan mitä kannattaa tehä ja missä järjestyksessä juuri niin kuin sinä Vieras sanoit :wink:

Terv. Joni
Avatar
Ripa
2000
2000
Viestit: 2100
Liittynyt: 31.08.2004 19:15
Paikkakunta: Helsinki, Kallio

Entisöinnin aloittaminen

Viesti Kirjoittaja Ripa »

Tuolla VMPK linkissä on ohjeet miten menetellä.
Periaatteessa ihan sama vaikka purkaakin pyörän ja kunnostaa ennen näyttöä, mutta otettava selvää mitä pitää tehdä ja minkälaiset osat pitää olla ko. pyörässä. Onhan se tietenkin helpompaa että ottaa museotarkastajaan yhteyttä ennenkuin aloittaa niin ei tule tehtyä turhaa työtä.
Avatar
asiantuntija
500
500
Viestit: 573
Liittynyt: 30.08.2004 19:02
Paikkakunta: pirkanmaa

museoitu k-750

Viesti Kirjoittaja asiantuntija »

Kesällä tarkastutin k-750 vm 68 pyörä oli suoraan käytönjälkinen ja melko siisti. Paikkamaalauksia suoritin superloonilla töpöttelemällä maaliksi valitsin futuran lakkamaalin joka sävytettiin ja ohennettiin tinnerillä sopivasti.lopputulos on niin hyvä että maalasin vaunun korin sivun niin edes 2 museotarkastajaa ei huomannut ennenkuin kerroin maalauskohdista. Ruosteiset pakoputken kannakkeet ym. käytin sähkösinkissä ja osa keltapassivoitiin vastaa hyvin venäläistä vanhaa kromausta ei ole liian kiiltävä.Ruostuneiden pinnojen takia vanteen vaihdoin virheettömään uuteen samoin renkaat. Sylinterin kannet ja sylinterit puhalsin lasikuulalla kansista tuli uutta vastaavat sylinterit maalasin maston 650 astetta kestävällä mustalla spraylla. kuvia k-sta voin lähettää s-postilla jos joku tarvii entisöintiin ja kysellä voi muutenkin asiasta :idea: :D ps. kyseisestä k-sta kuva alkuperäisissä 5 kansiossa kuva 10
Rike
10
10
Viestit: 24
Liittynyt: 04.01.2005 15:07
Paikkakunta: Helsinki

Entisöinnin aloittaminen

Viesti Kirjoittaja Rike »

Terve!
Itselläni on myös 1968 Dnepr, jossa tyyppikilvessa K-750, mutta viron papereissa lukee 650cc ja kone on kansiventtiiipata eli K-650. Onko teillä sama tilanne? Myyjän mukaan kyse on jonkinlaisesta välimallista, jossa vanhoihin K-750 runkoihin on laitettu uudempia 650 koneita. Näin ollen kyseessä taitaa olla K-650 MT-8. Vai kuinka?
Joni-J
25
25
Viestit: 26
Liittynyt: 15.09.2004 14:59
Paikkakunta: Kannus

Viesti Kirjoittaja Joni-J »

Olisin laittanut kuvan pyörästäni mutta kun en osannut liittää kuvaa tekstin sekaan niin en voinut. Jos joku viitsisi kertoa miten se tehdään niin saisin laitettua kuvan ja voisitte kertoa että onko pyörä 750 kuutioinen vai 650 kuutioinen, itse kuitenkin luulen pyörän olevan toi 750cc.

Terv. Joni
Vmkv

Viesti Kirjoittaja Vmkv »

Mikäli pyöräsi on kansiventtiilimoottorilla, niin kuutiotilavuus on 650cc (K-650 eli "MT-8", MT-9, MT-10, MT-10-36 jne...).
Vastaavasti sivuventtiilimoottorilla ("Lättäpää"), niin kuutiotilavuus on 750cc (M-72H, K-750, K-750M, MT-12).
Oma lukunsa ovat lisäksi nämä Dnepr'in (KMZ) Militarymallit (MB750, K-750B, MB650M). Mainittakoon lisäksi, että mallit MB750, MB650M (ja Dnepr 650 MT-16) ovat sivuvaunuvetoisia :P .
Lasse
600
600
Viestit: 698
Liittynyt: 23.08.2004 14:30
Paikkakunta: Tanpere
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Lasse »

Joni-J kirjoitti:Olisin laittanut kuvan pyörästäni mutta kun en osannut liittää kuvaa tekstin sekaan niin en voinut. Jos joku viitsisi kertoa miten se tehdään niin saisin laitettua kuvan.
Kuvia voidaan lisätä viesteihin. Tällä hetkellä ei kuitenkaan ole menetelmää siirtää kuvia suoraan järjestelmään. Siksi joudut käyttämään linkkiä kuvatiedostoon yleisesti käytössä olevan serverin kautta. Et voi linkittää kuvia, jotka ovat omalla PC:lläsi (ellei se ole julkisesti käytössä oleva serveri) eikä kuva voi olla kirjautumismekanismin takana, esim. hotmail tai yahoo sähköpostit, salasanalla suojatut sivut, jne. Näyttääksesi kuvan käytä joko BBCodea [img] tagi tai vastaava HTML tagi.
M1800R
Joni-J
25
25
Viestit: 26
Liittynyt: 15.09.2004 14:59
Paikkakunta: Kannus

Viesti Kirjoittaja Joni-J »

Moro!

Tuossa pääsivulla on nyt kuva jossa on samallainen pyörä kuin minullakin. Ja moottorikin on samalainen... Eikö toi oo seitenpuolikas?

Terv. Joni
Lasse
600
600
Viestit: 698
Liittynyt: 23.08.2004 14:30
Paikkakunta: Tanpere
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Lasse »

Jep, K-750 se on...
M1800R
Vastaa Viestiin