Monesti ihmettelee sitä että vaikka elämme maassa jossa kaikkea valvotaan ja syynätään suurennuslasilla,ja autoilijatkin on valtio heittänyt ahnaiden katsastuskonttoreiden suupalaksi, niin moottoripyöriä ei katsasteta ja niitä voi korjailla ja laitella vajavaisillakin taidoilla. En tietenkään puolla katsastamista,mutta tuntuu hurjalta että jonkun,vaikkapa minun,tekniikan tiedoissa ja taidoissa voi olla kiinni ihmishenki.
En minäkään aina niin skarppi ole että kaiken tietäisin ja huomioisin. Tuossa pari päivää sitten esim. kotiin tullessa (lullassa istuivat vaimoni ja lapseni) huomasin että lullan pyörä oli löystynyt ja vähää vaille irti! Kun 80-90 km/t:ssa lullan pyörä irtoais,olis siinä kahvassa pitelemistä.
Tuollainen opettaa kyllä sen että varmistaa korjailujen viimeistelyt kaksi ja kolmekin kertaa.
Ja pyörää voi laitella ihan mielensä mukaan,rajana vain mielikuvitus. Voi tehdä kriittisiinkin paikkoihin korjauksia ja hitsauksia joita ei kukaan tule koskaan testaileen. Pultit voi varista pitkin pientareita,ja sen jälkeen osat.
Eläköön kuitenkin vapaus,tuo vapaus joka motoristeilla vielä on,ja jos se vapaus tulisi uhatuksi,olisin eturivissä kytkemässä itseni kettingillä pyörään kiinni. Mutta muistaa täytyy,minun ja jokaisen,tuo otsikko: motoristin vastuu. Kun virkamiehen nilkit eivät vielä ole sitä meiltä ottaneet.
_________________________________
"ISILLÄ ON ULALI!"
