häiriönpoistaja

Kaikki moottoriin ja moottorinapulaitteisiin liittyvä keskustelu.
Avatar
separaattori
2000
2000
Viestit: 2422
Liittynyt: 10.11.2006 18:48
Paikkakunta: vorssa

häiriönpoistaja

Viesti Kirjoittaja separaattori »

mun pientä mieltä vaivaa nyt tuo häiriönpoistaja asia, kun kukaan ei oikein osannut antaaa tyhjentävää vastausta tuolla toisessa topicissakaan.
eli voisiko joku ystävälisesti kertoa miksi naapurin telkkari sekoo kun käynnistän uralini tai dneprinin. kummastakin menee sekasi. kotona en o kokeillu ku nepparii, eikä meitin telkku seonnu?
tulpanhatut löytyy molemmista. pikkasen taitaa ola kylläkin rikki kummassakin.
eli mikä aiheuttaa kyseisin ilmiön ja miten sen voisi estää?
Rust in piece
Avatar
Timpa
1500
1500
Viestit: 1663
Liittynyt: 30.03.2006 11:25
Paikkakunta: Kiihtelysvaara joensuun kupeessa
Viesti:

Re: häiriönpoistaja

Viesti Kirjoittaja Timpa »

Kyllä kehoittaisin ensin naapuria laittamaan kunnollisen antennin tai suuntaamaan sen tarkemmin lähettimeen.
kopase tosta: 0440928192
Avatar
separaattori
2000
2000
Viestit: 2422
Liittynyt: 10.11.2006 18:48
Paikkakunta: vorssa

Re: häiriönpoistaja

Viesti Kirjoittaja separaattori »

kokeilin sitä kaverinkin pihalla ja sama juttu niillä! (se oli Urali) täytynee kokeilla vielä että ottaako meidän telkku häikkää siit urresta? kun niepristä ei ottanu. ..ja sit vois viel kokeilla toisella telkkarilla kun niitä nyt sattuu olee ?
Rust in piece
sno-bro
600
600
Viestit: 632
Liittynyt: 15.04.2005 09:59
Paikkakunta: P-Pohjanmaa

Re: häiriönpoistaja

Viesti Kirjoittaja sno-bro »

Näin yksinkertaistaen teoriaa: Kun sähkön kulussa tapahtuu nopea ja voimakas muutos lähettää se radiotaajuuksilla sen pikkuhetken. Mitä nopeampi ja rajumpi muutos, sitä enemmän ja laajemmalle taajuusalueelle. Kun kipinä tulpassa sytyttää, on se tietenkin melkoinen muutos ja sitä kautta radiotaajuuslähetin.

Vastuksen tulpan hatussa tai tulpassa ideana on hidastaa tuota muutosta ja sitä kautta pienentää lähetetyn häiriön voimakkuutta. Nämä vanhat härvelit on vain monesti ilman noita häiriönpoistovastuksia, eikä heppaiset sytytysvehkeet kovin isoja vastuksia edes siedä ilman että kipinän teho rupeaa jo kärsimään.

Toinen juttu on sitten se telkkari: Mitä uudempi ja hienompi sitä paremmin se sietää häiriöitä. Mitä parempaa oikeaa signaalia se saa niin jäälleen sitä parempi. Paras häiriönkestossa on siis tietenkin uusi telkkari ja kaapeliverkko, huonoin Paasikiven aikainen telkkari jossain kaukana lähetinmastosta.

Itse en ole käyttänyt vastuksellisia "R" tulppia enkä myöskään vastuksellisia tulpan hattuja. Oletan neuvostoinsinöörin piu paut välittäneen radiotaajuisista häiriöistä siihen aikaan. Naapuri on kertonut että illalla telkkarin kuva alkaa värisemään jo ennenkuin sivuventtiilin tarmokas papatus rupeaa kuulumaan kun ajelulta palaan.

Varoituksen sana: Jos puola on suunniteltu vastuksillisille sytytysvehkeille niin niitä myös kannattaa käyttää: Voipi puola ylikuumentua ja särkyä ilman vastusta. Jos siis vaikka ruohonleikkurissa sanotaan että tulpan pitäisi olla "R" niin semmoinen kannattaa etsiä vaikka rautakaupan myyjä väittäisi ettei se mitään vaikuta.

sno-bro
K-750, MB-750, K-750M, K-175, K-125, K-1B
Avatar
separaattori
2000
2000
Viestit: 2422
Liittynyt: 10.11.2006 18:48
Paikkakunta: vorssa

Re: häiriönpoistaja

Viesti Kirjoittaja separaattori »

naapurilla on kyllä tuliterä 42 tuumane taulutelkkari. antennitalous kylläkin. vois tietty yrittää antennia suunnata tai sit vaa ostaa 4 kpl vastuksellisia tulpanhattuja =)
..mutta osaako kukaan selittää mikä se vastus sielä on? ..siis voiko asian korvata jollakin "ihmeprikalla" tai jollai?
Rust in piece
Avatar
cedricfan
3000
3000
Viestit: 3110
Liittynyt: 16.05.2006 14:01
Paikkakunta: Turun seutu
Viesti:

Re: häiriönpoistaja

Viesti Kirjoittaja cedricfan »

separaattori kirjoitti:mutta osaako kukaan selittää mikä se vastus sielä on? ..siis voiko asian korvata jollakin "ihmeprikalla" tai jollai?
Olihan niitä aikoinaan semmoisia katkaise johto ja ruuvaa väliin, mutta en suosittele: lisäkatkokset johdossa kerää sopivasti ongelmia & kosteutta.
Suzuki VX800 EMLn vaunulla
http://sivut.ws/cedricfan/website/
Moderaattori, ei hallituksen jäsen
sno-bro
600
600
Viestit: 632
Liittynyt: 15.04.2005 09:59
Paikkakunta: P-Pohjanmaa

Re: häiriönpoistaja

Viesti Kirjoittaja sno-bro »

Ei ole oikein mitään ihmeprikkoja, mutta eikai ne vastukselliset tulpanhatut kovin kalliita ole, ja voit kokeilla myös vastuksellista tulppaa. Esim NGK:lla on melkein kaikista tulpista versio jossa on kirjan "R".

sno-bro
K-750, MB-750, K-750M, K-175, K-125, K-1B
Avatar
trauma
400
400
Viestit: 458
Liittynyt: 18.09.2004 16:20
Paikkakunta: Kortesjärvi

Re: häiriönpoistaja

Viesti Kirjoittaja trauma »

Jos syttysyteemi on muuten normaalissa kunnossa oikeankokoisen vastuksen lisääminen tulpanhattuun jopa parantaa kipinää pidentämällä hieman kipinän paloaikaa.
Onko tuolla sitten todellista vaikutusta moottorin toimintaan onkin sitten ihan toinen kysymys.
TRauma
Ikuisuusrojektipäällkkö. Pers'aukiset Eläkeläislehtorit ry.
Avatar
timo999
1750
1750
Viestit: 1866
Liittynyt: 03.09.2004 08:59
Paikkakunta: Hyvinkää

Re: häiriönpoistaja

Viesti Kirjoittaja timo999 »

Niinpä...
Tuossa aikana ennen digiboxeja kävin kerran velipoikaani moikkaamassa. Hän asuu maaseudulla ja talossa on TV antenni.
Hän väitti nähneensä TV ruudulta minun olevan tulossa jo pitkän aikaa, ennenkuin kuuli pyörän ääntä maantieltä. :wink:

Eikai tässä vaan olla tietämättämme vieraan valla vakoojia ja lähetetä jotain salaista tietoa Medjeedeville :|
Timo Pitkänen
Hyvinkää
Uralismia vuodesta 1983...
Avatar
Uskila
4000
4000
Viestit: 8705
Liittynyt: 25.04.2005 22:04
Paikkakunta: Lahest
Viesti:

Re: häiriönpoistaja

Viesti Kirjoittaja Uskila »

:D Terve

Tommoinen valmis sytytysjohto, kyllä kipinöi kuin nuori lempi.

Kuva

Noin tehty
Kuva

Tuolta lisää:

Ei häriötä naapurille ja matka taittuu.

:wink:
IMZ M-72 -42 & IMZ M-72 -54 & URAL - IMZ.8.1037 Sportsman 2WD -06

Youtube >>>>> Video
Avatar
separaattori
2000
2000
Viestit: 2422
Liittynyt: 10.11.2006 18:48
Paikkakunta: vorssa

Re: häiriönpoistaja

Viesti Kirjoittaja separaattori »

no perkule!
kerkesin tänään jo ostaan Championin tulpanhatut häiriön poistajalla. ostin sit viel 4 kipaletta kumpaankin vehkeeseen. eikä auta mittää ! pitäis olla joku 5 ohmi vastus.

mitähän tuollaiset yllä olevat maksaa?

..mutta muuten meni koeajot nieprilä mukavasti =)
Rust in piece
sropov
Pulitzer-palkittu
Pulitzer-palkittu
Viestit: 2689
Liittynyt: 12.01.2005 18:19
Paikkakunta: Yppärin seutu

Re: häiriönpoistaja

Viesti Kirjoittaja sropov »

Mun mopo ei aiheuta kaikkien naapureijen telekkareihin häiriötä. Osalla naapureista ku ei nimittäin oo ku ratioita vaan.
Paltusjärven Käry

Monialaurheilemisseura.
Avatar
separaattori
2000
2000
Viestit: 2422
Liittynyt: 10.11.2006 18:48
Paikkakunta: vorssa

Re: häiriönpoistaja

Viesti Kirjoittaja separaattori »

..ei aiheuta vahinkoa varsinkaan jos on tällainen koti: http://seutusanomat.netpaper.fi/ ----sieltä sivu 22.
eilisessä paikallislehdessä!
Rust in piece
K-rotta
700
700
Viestit: 772
Liittynyt: 02.06.2007 11:09
Paikkakunta: Elimäki (Kouvola)

Re: häiriönpoistaja

Viesti Kirjoittaja K-rotta »

separaattori kirjoitti:..ei aiheuta vahinkoa varsinkaan jos on tällainen koti: http://seutusanomat.netpaper.fi/ ----sieltä sivu 22.
eilisessä paikallislehdessä!
Hieno kämppä :smt023
Hattu päähän ja hyvästi !!
Vastaa Viestiin