Pakoputki

Kaikki runkoon ja sivuvaunuun liittyvä keskustelu.
Avatar
Alfa Oscar
50
50
Viestit: 69
Liittynyt: 25.06.2007 19:51
Paikkakunta: Sutteettisavolaesena Jämsässä

Pakoputki

Viesti Kirjoittaja Alfa Oscar »

Semmonen seikka tuli tuossa tänään ajellessani Orivedeltä päin kotia, että oikeasta sylinteristä lupsahti pakokäyrä pois paikoiltaan. Olisikohan sen kiinnipysymisen varmistamiseksi olemassa muuta keinoa, kun jämäkämpi jousi? Kyseessähän on se malli, jossa käyrät yhdistyy yhteen äänenvaimentimeen. Käyrät jouduin irrottamaan viime talvena kun vaihdoin sen aiemmisssa keskusteluissa ihmetystä herättäneen öljynsuodattimen. Nyt ei siis käyrät tunnu pysyvän enää paikoillaaan. Mitään kiinnitysmutteriahan Uralissa ei ole, vaan käyrät survaistaan pakoaukkoon ihan siltään. Mihin asioihin vaikuttaisi ,jos vaihtaisi tämän keksinnön kaksi vaimentimiseen malliin? Helpottuisi ainakin suotimen vaihto.

Arska
Арска
Avatar
hyvonenh
1250
1250
Viestit: 1392
Liittynyt: 20.02.2007 18:39
Paikkakunta: Joutseno

Re: Pakoputki

Viesti Kirjoittaja hyvonenh »

Onko sinulla tallella moottorin etummaisen kiinnike pultin alla oleva panta,joka pitää 2-1 käyrästä kiinni äänenvaimentimen etupuolelta. Minulla ainakin oikea käyrä pysyy tiukemmin paikallaan kuin vasen sen jousen voimalla.

terv.hh
Avatar
Alfa Oscar
50
50
Viestit: 69
Liittynyt: 25.06.2007 19:51
Paikkakunta: Sutteettisavolaesena Jämsässä

Re: Pakoputki

Viesti Kirjoittaja Alfa Oscar »

Se muuten näkyy puuttuvan. En osannut kaivata, kun sitä ei pyörää ostaessa ollut paikallaan. Katoin tuossa Easthighwayn katalookiakin ja siinähän semmonen kilipukka näkyy olevan. Kiinnittyy varmaankin yläpäästään moottorin etummaisen kiinnitysmutterin alle?

Arska
Арска
Lasse
600
600
Viestit: 698
Liittynyt: 23.08.2004 14:30
Paikkakunta: Tanpere
Viesti:

Re: Pakoputki

Viesti Kirjoittaja Lasse »

Mulla kerran Koosta putosi käyrä taikka molemmat, kun virranjakajan pyörijä tipahti paikaltaan. Saatanallinen pamaus ja käyrä maassa. Mutta Koossa ei mitään kiinnikkeitä käyrille ookkaan, paitti takaa.
M1800R
Avatar
cedricfan
3000
3000
Viestit: 3110
Liittynyt: 16.05.2006 14:01
Paikkakunta: Turun seutu
Viesti:

Re: Pakoputki

Viesti Kirjoittaja cedricfan »

Tossa kaks yhteen mallissa on siis jousikiinnike mutta vain siinä. Opin kun en tiennyt kun asiasta viimeksi väännettiin :mrgreen: :|
Suzuki VX800 EMLn vaunulla
http://sivut.ws/cedricfan/website/
Moderaattori, ei hallituksen jäsen
Vastaa Viestiin