Osia Kostamuksesta?

Vastaa Viestiin
Avatar
Maukka
10
10
Viestit: 19
Liittynyt: 05.11.2005 09:02
Paikkakunta: Oulu

Osia Kostamuksesta?

Viesti Kirjoittaja Maukka »

Onkos kellään tietoa saakos koon osia kostamuksesta ja mikä on hinta taso?
Ja mistä? Ja mitkä on koon ylikoko mäntien koot? Tarttis männän mikä olis
yli 78,43mm
sropov
Pulitzer-palkittu
Pulitzer-palkittu
Viestit: 2689
Liittynyt: 12.01.2005 18:19
Paikkakunta: Yppärin seutu

Viesti Kirjoittaja sropov »

Napase tuolta yläreunan valikosta kohasta "haku" ja sitte hakusanaksi Kostamus. Sieltä löytyy muutama aikasempi juttu aiheesta. Osia ei tuntunu löytyvän välttämättä.
Paltusjärven Käry

Monialaurheilemisseura.
spaddu
100
100
Viestit: 112
Liittynyt: 01.09.2004 08:34
Paikkakunta: Järvenpää

Viesti Kirjoittaja spaddu »

Siinä hakutoiminnolla 'kostamus' saatu vastaus, asiaa on puitu parikin kertaa aikaisemmin....


"On tietoa. Ei oo. Kaikki joutopyörätkin on jo rahdattu rajan tälle puolelle. Ainoa mahdollisuus Urren osia on saada joskus torilta kulkukauppiaalta"


Joten kysy naapurista Mikolta....
Avatar
Uralrane
1000
1000
Viestit: 1127
Liittynyt: 31.08.2004 14:53
Paikkakunta: Pohjoisen oppositio

Viesti Kirjoittaja Uralrane »

spaddu kirjoitti:"On tietoa. Ei oo. Kaikki joutopyörätkin on jo rahdattu rajan tälle puolelle. Ainoa mahdollisuus Urren osia on saada joskus torilta kulkukauppiaalta"
Siis aja noin 530 km (=mutkin Oulusta) katsoaksesi räntäsateessa että kuis Kostamuksen torilla pyyhkii.. Sitten oletetaan että mäntä- ja kalakaupan ammattimies "Vasili" on paikalla. Ja sopivan kokoinen mäntä pöydällä. Ja että se ei ole varastettu Uralin tehtaan roskiksesta mallia "Ö"-laatu. Millin soikea. Oletetaan myös että Vaslili heltyy köyhälle turistille myymään osansa 10 euroa halvemmalla kuin suomesta saa... :wink:

Pitää muistaa myös että venäjällä kaupankäynnin kulttuuri on hieman erilainen kuin meillä. Perustuu tuntemiseen ja luottamukseen. Meidän osakauppiaat kyllä kertovat mielellään. Turistiostajaa kun ei takaisin odotella – sille myydään mitä vain ja otetaan helposti tuplahinta kuin paikallisilta. Olen kuullut "uusista" iskunvaimentimista, jotka oli maalattu päältä uuden näköisiksi ja täytetty hiekalla.

Omat osani olen ostanut kotimaisilta kauppiailta. Enkä ole joutunut pettymään.
FL -53
ex. IC -56, ex. 8.103-10
Vastaa Viestiin