Museorekisteröinnistä

Vastaa Viestiin
GOOFY
50
50
Viestit: 59
Liittynyt: 03.09.2004 00:11
Paikkakunta: Espoo

Museorekisteröinnistä

Viesti Kirjoittaja GOOFY »

Minkälainen toimenpide on konttorilla museorekisteröintikatsastus ? Käydäänkö mopo samalla tarkkuudella läpi kuin ensirekisteröinnin yhteydessä ja ovatko kustannukset samat ?

Mopo on tällä hetkellä pahasti ajan patinoima, mutta katsastuskunnossa. Haaveena olisi pörryytellä ensi kesä sellaisenaan ja museokatsastaa seuraavaksi kesäksi. Eli maksanko kahteen kertaan tai saanko enemmän ymmärtämystä, jos hoidan suoraan museorekisteriin ?
"Ikinä en ole kyykkypyörällä ajanut, enkä toiste aja "
K750, K-650, IC M56
Avatar
jasu
400
400
Viestit: 453
Liittynyt: 21.09.2004 12:20
Paikkakunta: Korpilahti

Viesti Kirjoittaja jasu »

Pyörän kohdalta en omaa kokemusta, mutta luulisin seuraavan autoon liittyvän olevan aika lähellä pyöränkin käytäntöä? Viisaammat valistakoon paremmin.

Museorekisteriin katsastaminen ei ole toimenpiteenä juurikaan kummempi kuin rekisteröintikatsastut, hinnasta ei ole muistikuvaa. Hinnakkaampi ja aika vievämpi toimenpide on moseotarkastus joka suoritetaan ennen katsastusta jonkun SAHK:n hyväksymän museotarkastajan toimesta. Siinä kylä palaa aikaa, paljonkin, tosin sitä helpommalla ja vähemmillä napinoilla selviä mitä hienommassa kunnossa katsastettava laite on.

Mikä sitten on ns. minimitaso millä Ural tms. saataisiin museorekisteriin? Ainakin ne mitä museoidun nähnyt olen, ovat paljonkin "ylientisöityjä". Onhan se kiva saattaa esim maalipinta todella hienoon kuntoon, kiiltoa nii vietävästi. Mutta ei tainnut Uralit tehtaalta tullessaankaan kiiltää niin paljon kuin nykyiset museovehkeet..? Villi veikkaus, alkuperäisen tasoisella maalauksella ei ehkä museorekisteriin saisi???
IC on itäpyöristä paras...
Avatar
Julma Juha
300
300
Viestit: 323
Liittynyt: 25.11.2004 19:44
Paikkakunta: Kausala

Maalaus

Viesti Kirjoittaja Julma Juha »

Kaverini museoi nepparinsa muutama vuosi sitten oli maalattu kirkkaan mustaksi ja valkoraidat ja kaikki mutta tarkastaja sanoi että liian kirkas maalaappa matemmalla värillä ja kun väri oli vaihdettu niin jo kelpasi
K-750 M ,Honda 350-72
Pitipäs sattua ja näin viimeisenä työpäivänä
Lasse
600
600
Viestit: 698
Liittynyt: 23.08.2004 14:30
Paikkakunta: Tanpere
Viesti:

Re: Maalaus

Viesti Kirjoittaja Lasse »

Julma Juha kirjoitti:Kaverini museoi nepparinsa muutama vuosi sitten oli maalattu kirkkaan mustaksi ja valkoraidat ja kaikki mutta tarkastaja sanoi että liian kirkas maalaappa matemmalla värillä ja kun väri oli vaihdettu niin jo kelpasi
Ja ne väärät vaimentimet...
M1800R
Avatar
Julma Juha
300
300
Viestit: 323
Liittynyt: 25.11.2004 19:44
Paikkakunta: Kausala

Viesti Kirjoittaja Julma Juha »

ai niin ne väärät vaimentimet totta tosiaankin huvä Lasse että muistit :D
K-750 M ,Honda 350-72
Pitipäs sattua ja näin viimeisenä työpäivänä
GOOFY
50
50
Viestit: 59
Liittynyt: 03.09.2004 00:11
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja GOOFY »

Kiitos noista vinkeistä. Entä katsastusmies ? Käykö uudelleen läpi kaikki, vaikka mopo olisi jo normaalirekisterissä (ja hinta sen mukaan) ?

"Väärät vaimentimet" ? Kertokaahan tämäkin sisäpiiritieto.
"Ikinä en ole kyykkypyörällä ajanut, enkä toiste aja "
K750, K-650, IC M56
Avatar
Julma Juha
300
300
Viestit: 323
Liittynyt: 25.11.2004 19:44
Paikkakunta: Kausala

Viesti Kirjoittaja Julma Juha »

Niin siis minkälaiset vaimentimet missäkin vuosimallissa hajonta mielipiteissä hyvinkin laaja
Tehtaalla laitettu varmaankin mitä hyllystä löytyy
TÄMÄ ON VAIN MINUN MIELIPITEENI VIISAAMMAT KORJATKOON :twisted: :twisted:
oli sitten lohenpyrstöt tai sikaarit
K-750 M ,Honda 350-72
Pitipäs sattua ja näin viimeisenä työpäivänä
kelju m63

Viesti Kirjoittaja kelju m63 »

mulla oli ainaki museointi helppoo,ensin kaks museo miestä kieppu pyörää ympäri ja kirjas epäkohtia ,sitten ne teki paperit ja otti rahat n50€.sitten autokatsastusmiäs sano ettei tässä tartte kun tehrä päperit,sitten kassan kautta uuret mustat kilvet ,makso muistaakseni 8+9€ :!: :!: :!:
tää museo katsastus suoritettin katsastuskonttorilla. 8) ja kaikki paperit samalla kertaa 8) 8) ,ei tarvinnu eres takas ajella
Avatar
Dnepr-pilot
100
100
Viestit: 180
Liittynyt: 01.09.2004 11:19
Paikkakunta: Vaasa

Viesti Kirjoittaja Dnepr-pilot »

Ensin museotarkastaja kävi kattomas mopoa. Sanoi että korjaa,vaihda,maalaa se ja se. Otin sit valokuvan -pitikö niitä olla 5 kpl kopiota samasta kuvasta? Sitten m-tarkastaja kirjoitti paperin 100 e, 50 e jos kuuluu siihen Veteraanimoottoripyöräklubiin. Museopaperin+mopon kans katsastuskonttorille. Katsastusmies tsekkas että oli kyse samasta pyörästä mistä museotarkastaja oli kirjoittanut paperin.
Katsastusmies otti muistakseni 9 e kun kyse oli muutoskatsastus. Pyörällä oli jo ennestään kilpi. Siis muutos moottoripyörästä -> museoajoneuvoon.

Mopo ei tarvi olla ylientisöity. Ajan patinaa saa olla (ei sentään raadon näköinen) kunhan on alkuperäinen.Missäs se patinoitumisen ja entisöitävän raja kulkee en tiedä. Poikkeavuksia on sallittu, ei tarvi olla esm alkuperäinen kone kunhan on saman mallinen kone. Tietysti rikkinäiset alkuperäisosat saa vaihtaa ehjiin samanlaisiin.
Avatar
Ripa
2000
2000
Viestit: 2100
Liittynyt: 31.08.2004 19:15
Paikkakunta: Helsinki, Kallio

Museorekisteröinnistä

Viesti Kirjoittaja Ripa »

Taitaa pakoputkien kohdalla olla käytäntönä että muistuttaa lähinnä alkupåeräistä, koska kaikkia malleja ei ole saatavilla ja kaikki tarkastajat ei edes tiedä minkälaiset pitäis olla. :D
Avatar
Julma Juha
300
300
Viestit: 323
Liittynyt: 25.11.2004 19:44
Paikkakunta: Kausala

Viesti Kirjoittaja Julma Juha »

JUst nii sitähän minäkin
K-750 M ,Honda 350-72
Pitipäs sattua ja näin viimeisenä työpäivänä
Vastaa Viestiin