Jarrujen uusiminen

Voimansiirtoon liittyvä keskustelu.
Avatar
Ykä
1000
1000
Viestit: 1249
Liittynyt: 07.09.2004 14:44
Paikkakunta: Espoo, Bodom

Re: Jarrujen uusiminen

Viesti Kirjoittaja Ykä »

..... ja jälleen tuo yksinokkaisen kilven nerokkuus, eli sen liukuva nokkapala keskittää kengät automatic.

Tuota sorvauskikkaa olen itsekin käyttänyt kun hihnat oli liika pulleat. Irtonavalla pääsee heti mitaamaan ettei ota liikaa, sillä sitten hihnojen "pyöreys" on väärä, eikä ota kuin keskeltä kiinni.
Ja rummun halkaisijahan on se "normi" 203 mm.... tuumista kehitelty mitta ( 8" = 203.2 mm ), elikkä jos sorvaa kengät "tasan" 200 mm mittaan, niin munilleen meni. Ottaa vaan keskeltä.
Yksinokkainen antaa tässäkin anteeksi, sillä kartioruuvista kireämmälle ja uudestaan sorviin. Kaksilevittäjällä paaaaljoooon vaikeampaa.
Dnepr K-650, Dnepr MT-10, VW-Dnepr I, VW-Dnepr II, Sachs Dnepr III, IZH-56, Honda NTV650, VPX-101, KawaBashan-500S, VX-3, Samurai 110, Monkey 110, yms
Konkistadori
400
400
Viestit: 418
Liittynyt: 31.10.2013 18:33
Paikkakunta: Vihanti

Re: Jarrujen uusiminen

Viesti Kirjoittaja Konkistadori »

Joo, erittäin vaikeaa tää jarrujen uusiminen.

Joka haluaa itse uusia hihnat, niin muistakaa käyttää saman mallisia kenkiä!! Itsellä loppu samanlaiset jarrukenkät, niin aattelin niitata eripari kenkään: tuloksena oli, että toinen kenkä piti sorvata niiteille asti...

Pittää uusia jarrut uudestaan... Noh paremmat niistä tuli ku ei mitään :lol: pysähtyy se noin 60kmh:sta parissa kymmenessä metrissä...
Dnepr MT-9/10.36 -73 Projekti.
12 voltin motti
Laatikko tankki
Muuten MT-9
Avatar
juippi
600
600
Viestit: 631
Liittynyt: 26.06.2007 09:30
Paikkakunta: Ylitornio

Re: Jarrujen uusiminen

Viesti Kirjoittaja juippi »

Millasia länsihihnoja olette käyttäneet jarruhommissa?
Pukkaa, pukkaa, kyllä se syttyy???
Avatar
IMZ-8
200
200
Viestit: 214
Liittynyt: 15.08.2010 13:40

Re: Jarrujen uusiminen

Viesti Kirjoittaja IMZ-8 »

Moi!

Käsitin että sinulla on kaksi levittäjää jarrukilvessä.
Levittäjäthän on P-kirjaimen muotoisia, eli asentaessa suora/kaareva osa tulevat vastakkain, siis kaareva puoli P-kirjaimen kaarta vasten.
Jos sinulla on samat parit vastakkain, silloin ymmärrän sorvaus tuloksen ,jos suora osuus on kaaren päällä on se liian korkealla.
Saikohan tästä mitään tolkkua

t.IMZ-8
Konkistadori
400
400
Viestit: 418
Liittynyt: 31.10.2013 18:33
Paikkakunta: Vihanti

Re: Jarrujen uusiminen

Viesti Kirjoittaja Konkistadori »

Joo, sillä tuplanokka kilvellä koitin. Takajarrut pelittää ihan kiitettävästi.

Mutta en huomannutkaan eroa niillä levittäjillä. Mulla on Dnepr tuplanokkakilpi, eli niissä on toisessa päässä se tatti ja toisessa päässä nokka, joka liikku, kun vaijeria vedetään. (Minusta kummatkin puolet oli samanlaisia nokissa(KMZ - 8.15306630))
http://www.armycycles.com/images/Catalog/24large.jpg

Mulla oli kolme jarrukenkää, jotka oli tuommoisille paksuille hihnoille + messinkiniiteille. Sitten mulla on jotain 4-5 jäljellä kenkiä, joissa on metalliniitit + ohuempaa hihnaa.
Kun huomiomatta tilannettani, menin niittaamaan eripari kenkiin hihnat, niin meni se pari pilalle.
Dnepr MT-9/10.36 -73 Projekti.
12 voltin motti
Laatikko tankki
Muuten MT-9
Avatar
Otus
200
200
Viestit: 245
Liittynyt: 10.02.2013 07:10
Paikkakunta: Sipoo

Re: Jarrujen uusiminen

Viesti Kirjoittaja Otus »

Konkistadori kirjoitti: Minusta kummatkin puolet oli samanlaisia nokissa(KMZ - 8.15306630)
Mulla muistaakseni tuossa MT-11 Neprissä noi levittäjät eivät olleet aivan identtisiä molemmin puolin, jos sitä meinaat. Eli tällä tarkotan nyt sitä, että ei mun osalta ollut ainakaan ihan sama kumman puolen levittäjästä laittaa sitä kenkää vasten. En tiedä oliko tästä nyt edes kyse, mutta kunhan hämmentelen. :lol:

Toivottavasti kuva selventää...
Liitteet
Jarrunokka.jpg
Jarrunokka.jpg (13.15 KiB) Katsottu 7708 kertaa
Avatar
karppi
2000
2000
Viestit: 2026
Liittynyt: 11.10.2007 16:56

Re: Jarrujen uusiminen

Viesti Kirjoittaja karppi »

Tääkää ei kuulu varsinaisesti jarrujen uusimiseen,mutta on huomion arvoinen asia.
Aina kun joudut irrottamaan kengät kilvestä(tai irtoaa pyörää poistettaessa),niin kengät on aina laitettava paikoilleen samoin päin...eli kannattaa jotenkin merkitä kengät siten,että osaat aina laittaa ne samoin päin paikoilleen,vaikka ne olisivat olleet irti pitemmän aikaa esim jonkin rempan takia.
Avatar
Karppa
1750
1750
Viestit: 1870
Liittynyt: 15.12.2005 19:13
Paikkakunta: Laukaa
Viesti:

Re: Jarrujen uusiminen

Viesti Kirjoittaja Karppa »

....minoon laittannu levyjarrut etteen ja taakse ni ei tartte tapella......
hh10
25
25
Viestit: 41
Liittynyt: 13.08.2013 00:39
Paikkakunta: Raisio

Re: Jarrujen uusiminen

Viesti Kirjoittaja hh10 »

No niin, nyt aletaan päästä aiheeseen. Niin kuin tämäkin jutustelu on osoittanut, ei rumpujarru vaan toimi. Nyt olis kiva tietää, mitä levyjarrujen asentaminen vaatii ja mistä saa osat. Hintakin olis hyvä tietää, ennen töihin ryhtymistä.
3000 mittarissa - sisään vai loppuun ajettu?
Avatar
Uskila
4000
4000
Viestit: 8644
Liittynyt: 25.04.2005 22:04
Paikkakunta: Lahest
Viesti:

Re: Jarrujen uusiminen

Viesti Kirjoittaja Uskila »

:mrgreen: Terve

Valmiita kauppaosia ei ole kuin nuo Uralin uudessa 2014 mallissa olevat levyjarrut joka kulmaan, mutta kun tulee seuraavaan Roikkaralliin, niin voi sieltä bongata tovereiden loistavia sydeemeitä ja käyttää ideoita omiin sovellutuksiin.


Katso tuosta uusi malli >>>>>> Ural 2014:

Kuva
IMZ M-72 -42 & IMZ M-72 -54 & URAL - IMZ.8.1037 Sportsman 2WD -06

Youtube >>>>> Video
Avatar
jtv
300
300
Viestit: 325
Liittynyt: 19.09.2007 15:13
Paikkakunta: Pohjois-Karjala

Re: Jarrujen uusiminen

Viesti Kirjoittaja jtv »

Ural-Zentrale myy tuommosta, ilmeisesti kitaiski tuotantoa:
http://www.ural-zentrale.de/product_inf ... ystem.html

Eteen tai sivuvaunun pyörään.
Avatar
MATTI
Pulitzer-palkittu
Pulitzer-palkittu
Viestit: 8236
Liittynyt: 30.08.2004 14:20
Paikkakunta: Janakkala

Re: Jarrujen uusiminen

Viesti Kirjoittaja MATTI »

hh10 kirjoitti:No niin, nyt aletaan päästä aiheeseen. Niin kuin tämäkin jutustelu on osoittanut, ei rumpujarru vaan toimi. Nyt olis kiva tietää, mitä levyjarrujen asentaminen vaatii ja mistä saa osat. Hintakin olis hyvä tietää, ennen töihin ryhtymistä.
Olen kyllä eri mieltä..se toimii kun legot on oikeassa järjestyksessä, sama tilanne levyjarrussa jos laikat on loppu/kierot, palat paskana ja puristin ei pelaa...pikkasen vaivaa ja huolellisuutta niin rumpujarrut pelaa tosi hyvin.
Jos haluaa hyvää kitkamateriaalia niin vie rummun ja kenkäaihiot kitkaliimauksia tekevään pajaan jossa laitetaan hyvät kitkapinnat ja ajetaan kengät oikeaan säteeseen rumpuun nähden. Jos ei halua itse sorvata rumpua pyöreäksi, niin käyttää vanteen sellaisenaan sorvaamossa jossa on perinteisiä isoja sorveja jossa jarrurumpu sorvataan keskeiseksi.
Sitten asettaa pyörän akselin johonkin puristimeen vanne siihen omilla hiluilla ja laakeilla ja sitten rumpuun sovitetaan jarrukilpi jossa kengät on kiinni. Siinä säädetään kenkien asetukset niin että molemmat kengät osallistuu jarrutukseen saman aikaisesti. Helpoin ja mielestäni tehokkain etujarru on esim. nepparin yksilevitteinen ulkosäätöinen jarrukilpi, joka on helppo säätää ja pirun tehokas. Kaksilevitteisessä pitää perussäätää kengät ominaan ja levittäjien keskenäinen asema niin että tehollinen levitys on saman aikainen. Pikkusen hommaa mutta kun sen kerran tekee, niin tulee hyvät jarrut ja kestää pitkääään...
Etujarrun säätäminen on näppärää kun laittaa jakkaralle wanhan sorvin pakan ja siihen vaikka takapyörän akseli nököttämään , siihen sitten etupyörä paikoilleen ja etujarrukilpi saa olla vaijereineen toiminnassa , tarvittaessa saa sopivaa väliholkkia käyttäen mutterilla kiristettyä kilven akseliin jolloin tilanne on totuuden mukainen. Etujarru vaijerina ei juurikaan kannata käyttää alkuperäistä joustavalla kuorella varustettua mallia, vaan vaikka isojen wanhempien japsipyörien kytkin vaijereita (kawa, suzuki..) joissa on topakat vaijerit ja kuoret sekä usein kuoressa vielä lisänä pikasäätö väliosa. Vaijereissa kannatta suosia ohutsyisiä vaijereita joissa paljon pienempiä lankoja kun paksusyisiä vaijereita, koska ohutsyiset vahvat vaijerit on kumminkin selkeästi kevyempiä käyttää kun paksulla lankanipulla tehdyt.
Konkistadori
400
400
Viestit: 418
Liittynyt: 31.10.2013 18:33
Paikkakunta: Vihanti

Re: Jarrujen uusiminen

Viesti Kirjoittaja Konkistadori »

Matti onpa mielenkiintoinen kommentti, että yksilevittäjä on tehokkaampi!!

Aikoinaan kun ostin tämän Dneprin niin minulle sanottiin, että kannattaa heti vaihtaa kaksinokkainen jarrukilpi. Piti kuulemma olla paljon parempi, kuin yhdellä levittäjällä.

hh10, itse en osaa vaan tehä näitä jarruhommia, kun on eka kerta :mrgreen: Toki voisihan levyjarrut olla parempia, mutta kuten Matti ja Karppi sanoo niin saa rumpujarruista hyvät. Itse vaan tyhmyyksissäni tein huonosti, josta nyt kukkaro kärsii :lol:

Otuksen huomio on erikoinen, itse en ainakaan huomannut eroa, kun purin kilven. Pitääpä tarkistaa, onko minullakin näin. Ja kyllä tarkoitin sitä, että ne olisi ollut samanlaiset ja, että se levitysosa olisi ollut keskellä nokkaa, ei noin kuin sinun kuvassa.

PS. Rumpujarrut on minusta paljon hienommat kuin levyjarrut, ei näy niitä rumia levyjä tai puristimia :lol:
Dnepr MT-9/10.36 -73 Projekti.
12 voltin motti
Laatikko tankki
Muuten MT-9
Avatar
Uskila
4000
4000
Viestit: 8644
Liittynyt: 25.04.2005 22:04
Paikkakunta: Lahest
Viesti:

Re: Jarrujen uusiminen

Viesti Kirjoittaja Uskila »

:mrgreen: Terve

Vanha pulina mutta asiaa >>>>>>> katso tästä:

:shifty:
IMZ M-72 -42 & IMZ M-72 -54 & URAL - IMZ.8.1037 Sportsman 2WD -06

Youtube >>>>> Video
hh10
25
25
Viestit: 41
Liittynyt: 13.08.2013 00:39
Paikkakunta: Raisio

Re: Jarrujen uusiminen

Viesti Kirjoittaja hh10 »

Kiitos vanhoille viisaille, taidan sittenkin tyytyä noihin rumpuihin, jos vaikka se vaijerin vaihto auttaisi. Onhan se rumpujarru kauniimpi, ei siitä mihinkään pääse. Ja rahat säästyy :-P
3000 mittarissa - sisään vai loppuun ajettu?
Avatar
rampe
500
500
Viestit: 546
Liittynyt: 07.01.2011 06:19
Paikkakunta: Kokemäki

Re: Jarrujen uusiminen

Viesti Kirjoittaja rampe »

Terve!
Missä paska jos ei rattailla. Eli pitäähän minunkin hämmentää tätä jarrukeskustelua. Minulla tuttava joka toiminut puolustusvoimissa kuljetuspuolen esimiehenä. Venäjänvehkeiden jarruhommista kertoi että kyllä venäläisiin rumpujarruihin saa pitoa, mutta kun nuo nykynuoret mekaanikot eivät osaa säätää niitä.
rampe - Raimo Rauvola
Avatar
cedricfan
3000
3000
Viestit: 3106
Liittynyt: 16.05.2006 14:01
Paikkakunta: Turun seutu
Viesti:

Re: Jarrujen uusiminen

Viesti Kirjoittaja cedricfan »

Lisää lusikallisia soppaan...
Juu, uusi hyvä vaijeri ja kaksinokkainen on itsellä toiminut. Ja paremmin kuin yksinokkainen.
Ämmään pitää tehdä seuraavaksi kenkien pyöreytys, ja katsoa mitä tulee. Se jo siihen varattu kaksinokkainen kun on väärällä offsetilla :oops:
Suzuki VX800 EMLn vaunulla
http://sivut.ws/cedricfan/website/
Moderaattori, ei hallituksen jäsen
Konkistadori
400
400
Viestit: 418
Liittynyt: 31.10.2013 18:33
Paikkakunta: Vihanti

Re: Jarrujen uusiminen

Viesti Kirjoittaja Konkistadori »

Rampe näinhän se menee, kun osaamattomana kiirehtii, niin ei mikään onnistu :lol:

Luin Uskilan linkin ja aloin miettiä, että mulla voi olla/ varmaan onkin ongelmana myös vaijerin jämäkkyys. Minkälaisia vaijereita olette näihin laittaneet ja minkähintaisia ne on ollut?
Dnepr MT-9/10.36 -73 Projekti.
12 voltin motti
Laatikko tankki
Muuten MT-9
Avatar
karppi
2000
2000
Viestit: 2026
Liittynyt: 11.10.2007 16:56

Re: Jarrujen uusiminen

Viesti Kirjoittaja karppi »

Miul on tehty kolmen millin vaijerista etujarru...on kyllä jämäkkä puristaa...moposportista ostin vaijerin sekä kuoren...nipat hopeajuotoksella päihin...a'vot... :-P
Avatar
kmz.k750
1000
1000
Viestit: 1248
Liittynyt: 06.07.2009 14:11
Paikkakunta: Haapavesi

Re: Jarrujen uusiminen

Viesti Kirjoittaja kmz.k750 »

karppi kirjoitti:Tääkää ei kuulu varsinaisesti jarrujen uusimiseen,mutta on huomion arvoinen asia.
Aina kun joudut irrottamaan kengät kilvestä(tai irtoaa pyörää poistettaessa),niin kengät on aina laitettava paikoilleen samoin päin...eli kannattaa jotenkin merkitä kengät siten,että osaat aina laittaa ne samoin päin paikoilleen,vaikka ne olisivat olleet irti pitemmän aikaa esim jonkin rempan takia.
Säätää kengät vararenkaan rummun mukaan...
Avatar
Karppa
1750
1750
Viestit: 1870
Liittynyt: 15.12.2005 19:13
Paikkakunta: Laukaa
Viesti:

Re: Jarrujen uusiminen

Viesti Kirjoittaja Karppa »

jatkan edelleen valitsemallani provokatoorisella linjalla keskustelun herättämiseksi...

perrään noon jätkät meinannu ajaa ku tuplalevyjarruilla pysähtyy vaikka on kärri perässä....

orkkiskeulan putken on terästä, niihin saapi heleposti hitsttua korvakkeet vaikka nelimäntäisille jarrusatuloille, osia löytyy Nettivaraosasta halvalla, joku 19" vanne tuplalevyillä, sovitus holkeilla keskelle ja laakerointi sopivaksi alkuperäiselle akselille... letkut ja kahva ja ilmaus...pikkasen askartelua mutta maksaa vaivan...
ja jarruja saa parantaa...

helpoin on kun vaihtaa eteen valamiin keulapaketin jostaki isommasta pärrästä...

aivan sama minkä tasoset jarrut jos käy postilaatikolla mutta jos ajelee paljon ja vallanki ulukomailla niin on syytä jarrujen toimia...
...jos jaksaa liinoja ja kenkiä rassata niin mikäs siinä....
Avatar
Otus
200
200
Viestit: 245
Liittynyt: 10.02.2013 07:10
Paikkakunta: Sipoo

Re: Jarrujen uusiminen

Viesti Kirjoittaja Otus »

karppi kirjoitti:Miul on tehty kolmen millin vaijerista etujarru...on kyllä jämäkkä puristaa...moposportista ostin vaijerin sekä kuoren...nipat hopeajuotoksella päihin...a'vot... :-P
Mulla on tollanen uusi orkkisvaijeri tuossa paikallaan ja vähän tuntuu siltä, että venyy vaan sitä enemmän mitä enemmän kahvasta vetää. :lol: Katsotaan toiminta sitten käytännössä myöhemmin.
Avatar
kalkkuna
4000
4000
Viestit: 4302
Liittynyt: 09.03.2009 22:07
Paikkakunta: Noiruttu pohojammaa
Viesti:

Re: Jarrujen uusiminen

Viesti Kirjoittaja kalkkuna »

Orkkis vaijeri on hätäapu jos muuta ei ole. Oon laittanu kakstoimisen ja paksun vaijerin/kuoren joka pyörään. Silti säätöä ja viilausta tarvinnu aina. Saattaa olla että yx nokkane on hyvä kans vahvalla vaijerilla, kuten tällä on kokemusperäisesti kerrottu (omaa kokemusta vain köppäsellä vaijerilla).

Isoin ongelma on se kun voima menee vaijeriin eikä kenkään.
Menipähän tuo viimeksi vaan nyt ei millään.
Vastaa Viestiin