Puola

Kaikki sähköön liittyvä keskustelu.
Avatar
juko61
25
25
Viestit: 25
Liittynyt: 12.07.2016 12:56

Puola

Viesti Kirjoittaja juko61 »

Hei te viisaammat!! kysymys kuuluu dnepr 12v.puolasta..mikä tarkoitus on niillä molemmin puolin puolaa olevillla teräväkärkisillä peltilätkillä..saako iskeä kipinää siitä tulpanjohdolle..jostakin luin että joku säätöväli on johonkin..en ennää löytäny sitä juttua..elikkä jos joku ymmärtää mitä kysyin ,oisin hyvin kiittollinen vastauksista
Avatar
hyvonenh
1250
1250
Viestit: 1384
Liittynyt: 20.02.2007 18:39
Paikkakunta: Joutseno

Re: Puola

Viesti Kirjoittaja hyvonenh »

Mikälis esim. tulpanhattu irtoaa ajossa ,niin sen puolen kipinän on tarkoitus purkautua tuosta rakosesta , eli säästää puolan eristeet läpilyönniltä. Turvakipinävälin tulis olla n. 9 mm (muistitietoa...suhtaudu varauksella), eli sen terävän kärjen etäisyys johdon kiinnitysnastasta.
Mikäli ns . normitilanteessa tuossa hyppii kipinää , niin tulpissa , johdoissa, hatuissa voi olla vikaa. Puolan pinta voi olla myös likainen , jolloin kipinä oikaisee helpoimmasta kohdasta.

t.hh
Avatar
IMZ-8
200
200
Viestit: 214
Liittynyt: 15.08.2010 13:40

Re: Puola

Viesti Kirjoittaja IMZ-8 »

:mrgreen:

Jos vedät tulpanhatun irti pyörän käydessä niin kipinä siirtyy lirpakkeen ja tupanjohdon väliin eikä riko paikkoja, jos esim. tulpan hattu on huonosti kiinni johdossa kipinöintä esiintyy kyllä, mutta normaalisti ei kipinöintiä juurikaan ole, jos hyvä tulppa ja johdotus kunnossa, lirpakkeen välin tulisi olla muistaakseni noin 9mm.

:-P

no Harri ehtikin ensin.
Avatar
juko61
25
25
Viestit: 25
Liittynyt: 12.07.2016 12:56

Re: Puola

Viesti Kirjoittaja juko61 »

kiitos vastauksesta..nyt tiiän)) askarrutti nuo mystiset "pellit"
Vastaa Viestiin