Laitoin kytkimen kasaan, vaihteiston ja vaijerin kiinni. Painallus kahvasta, mitään en saa tapahtumaan. Tai toki vähän kaikki taipuu ja hemppaa, mutta painintappi ei liiku. Vaihteisto irti, varmistan että tapin nelikulmio on varmasti kiinni levyssä ja takaisin kasaan. Ei toimi vieläkään. Kokeilen uutta tappia, se on hitusen pidempi kuin vanha. Ei toimi, sama tuntuma kahvassa. Useamman tarkastuksen ja kokeilun jälkeen oli pakko luovuttaa.
Moottoria saa kyllä pyöritettyä kartaanin lähdöstä kääntämällä. Eli ei siellä aivan koko pakka jumissa ole?
Irroitin kytkimen, jouset ovat pysyneet liimattuna paikoillaan eivätkä ole valahtaneet vauhtipyörän ja levyn väliin poikittain
Uusi kytkinosakasa kaikkinensa on noin 0,5- 1mm korkeampi kuin vanha, hetken hyvin toiminut kytkin. Jouset ovat saman pituisia kuin vanhat.
Uudet osat liikkuvat hyvin, tein täältä Matin ohjeiden mukaan testin missä laitoin vauhtipyörälle yhden vanhan ohuen välilevyn sekä kasasin tämän päälle uudet hilppeet ja ruuvasin kiinni. Kytkinlevyjä pystyi tällöin vielä vaivattomasti liikuttamaan asetelmassaan.
Jokin yksinkertainen asia tässä lienee ongelmana, mutta ei omaan päähän nyt putkahda mikä se voisi olla. Onneksi asentajan kavereina ovat tällä hetkellä pihalla pimeys ja pakkanen, niin ei käy työ tylsäksi






