Enpäs ole tullut koskaan ajatelleeksikaan mitä varten venttiilivälykset itseasiassa tarvitaan. Tarkoitan sitä että odotetaanko välysten supistuvan vai laajenevan kuumetessa. Riippuisko se siitä millainen on koneen rakenne,siis mikä laajenee mihinkin suuntaan.
Vanhassa ooppelissani aikoinaan välys,esim. pako,oli 0,25,kuumana. Ei tullu koskaan mitattua mitä se oli sitten kylmenneenä.
No,nyt sitten kokeilin Uralissa tuon jutun. Sen välys,0.10,kielii jo siitä että ei se kone kuumetessaan sitä varmaan enää pienennä,kun se on jo kylmänä noin pieni. Ja niinhän se onkin: Kylmänä säädetty 0,10 oli kuumana 0,30,ja kun kone taas oli yön yli kylmentynyt,oli välys taas 0,10.
Eli kai se menee niin että...kun sylinteri ja kansi kuumetessaan laajenee,keinuvivut ikäänkuin loittonevat nokka-akselista (ja niiden välissä olevista työntötangoista).
Tällainen asia kuulostanee päivänselvältä,mutta niinkuin sanoin,en ole asiaa tullut aikaisemmin pohtineeksi.
_____________________
"ISILLÄ ON ULALI!"
Re: Venttiilivälykset
Lähetetty: 01.09.2008 07:58
Kirjoittaja trauma
Erisortin ainekset laajenee lämmetessään vähän erilailla. Jos koko masiina olis tehtu samasta värkistä, ei noita eroja varmaankaan tulis.
Alumiini laajenee lämmetessään tuplasti sen mitä rauta, ja siinä ne välykset tahtoo muuttua.
Re: Venttiilivälykset
Lähetetty: 01.09.2008 15:08
Kirjoittaja sno-bro
Joo, lämpölaajenemisten takiahan niitä välyksiä tarvitaan. Sen lisäksi mikä välys on lämpimänä pitää ottaa huomioon myös miten välys muuttuu kun moottori rupeaa lämpenemään. Yleensä moottorin alkaessa lämmetä ensin lämpenee pakoventtiili ja välys pienenee, ja jonkun ajan päästä sylinteri lämpenee myös ja välys taas kasvaa. Jos välys olisi nolla tai hyvin pieni pakoventtiili kantaa ennenkuin myös sylinteri on lämmennyt
Sno-Bro
Re: Venttiilivälykset
Lähetetty: 01.09.2008 15:51
Kirjoittaja kotamasa
Niin...välyksillä on väliä.
Entäpäs kun nokka-akseli on kannessa. Välykset ei taida silloin paljoo muuttua vaikka sylinteriryhmä ja kansi laajenisivat puoli metriä pitemmiksi (jos vaan ketju tai hihna sen sallisivat). Sillon vaikuttaisivat vain venttiilin,keinuvivun ja akselin laajeneminen,eli pikkasen vaan.
____________________
"ISILLÄ ON ULALI!"
Re: Venttiilivälykset
Lähetetty: 01.09.2008 21:45
Kirjoittaja sno-bro
vaikka nokka on kannessa niin välystä pitää olla: Alumiininen kansi laajenee erilailla kuin teräksiset (tai titaaniset, muttei yleensä itäpyörissä :D ) venttiilit. Lisäksi pakoventtiili lämpenee ennen kantta ja siksikin varsinkin sillä on oltava välystä.
Sno-Bro
Re: Venttiilivälykset
Lähetetty: 02.09.2008 08:08
Kirjoittaja Uralrane
..ja jos ne välykset ovat kamalan isot, niin alkaa vaikuttamaan jo venttiilin ajoituksiinkin. Ja sitäkautta myös täytösasteeseen eli suoraan tehoon. Ja kalisteleehan se isoilla välyksillä. Että oikea välys tekee eetvarttia.
Uralin kansiventtiilikoneen venttiilivälykset kylmänä: kun keinuvivussa ei tunnu naputusta ja työntötanko pyörii vapaasti niin on hyvä eli ohjekirjan 0.05mm.
Re: Venttiilivälykset
Lähetetty: 10.05.2014 18:37
Kirjoittaja timo999
epsilon kirjoitti:Uralin kansiventtiilikoneen venttiilivälykset kylmänä: kun keinuvivussa ei tunnu naputusta ja työntötanko pyörii vapaasti niin on hyvä eli ohjekirjan 0.05mm.
Elkää hyvät ihmiset niillä ohjekirjan välyksillä ajelko...
5 satkun välyksiä laittaisin japsipyörään mutta en Igorin virityksiin.