Sivu 1/1

Erilaiset yhdysletkut ja -putket

Lähetetty: 03.12.2008 13:55
Kirjoittaja kotamasa
Silloin tällöin olen nähnyt täällä foorumissa mainittavan letkusta joka asennetaan imuletkuja yhdistämään,kaasarien ja putsarin väliin. Mitä hyötyä on kyseisestä keksinnöstä?
Jos hyötyä on,mikseihän sellaista ole alkuperäisvarusteena... Kuinka paksu letku on kyseessä (halk. 10,20,30mm...)? Millä tavalla yhdysletkun liitokset imuputkiin olis järkevää toteuttaa,(ehkä juottaa sopivankokoisista messinkiputkenpätkistä T-liitoskappaleet...),vai valmistetaankohan liitoskappaleita myytäväksi?

Lisää kysymyksiä: Mitä hyötyä on pakoputkia yhdistävästä putkesta? Suunnittelen kevääksi nykyisen kaks-yhteen-putken sijaan erilliset käyrät omatekoisin ämyrein. Liekö yhdysputki välttämätön?

Tontut jo tiirailee ikkunanrakosista. Pitäisi kirjoittaa pukille toive siitä että sais joululahjaksi uudet pakokäyrät. Mahtaneeko tonttupaja niitä valmistaa,vai pitääköhän pukin turvautua maahantuojaan...?
_________________
"ISILLÄ ON ULALI!"

Re: Erilaiset yhdysletkut ja -putket

Lähetetty: 03.12.2008 14:01
Kirjoittaja cedricfan
http://www.easthighway.com/?page=specia ... =0&do=next
Tuossahan se "turboletku" on. Oikein toimivilla & säädetyillä kaasareilla ero on pieni. Silloin ei kannata rumentaa pyörää moisella virityksellä.

Pakoputken yhdysputki onkin tärkeämpi keksintö, sen eron huomaa parempana alavääntönä.

Re: Erilaiset yhdysletkut ja -putket

Lähetetty: 04.12.2008 10:22
Kirjoittaja kotamasa
Onpas mielenkiintoinen osakauppa tuo easthighway. Tosin,mitähän maksanee postikulut Eestistä,kysyin sitä sähköpostilla,ei vielä vastausta.
Pakarien yhdysputken tieteellinen merkitys mikä lieneekin,niin kaipa sellanen on tehtävä jos aikoo itsetekoset vaimentimet hitsailla. Onhan sellanen putki ainaski v-moottoreissa,mutta twinien alle en ole kurkistanut.
(Niin,se yhdysputken merkitys alkoi tietysti askarruttaan,niinkuin odottaa saattaa...Siis,ilman yhdysputkea on pakokaasuilla poistotahdin aikana vain yksi vaimennin per pytty. Yhdysputken kera pakoreitti haarautuu kahdeksi,eli silloin pytyt käyttää vuorotellen kahta vaimenninta...No,mitäs erikoista siinä on...? Pienempi poistovastus kenties,avarampi reitti ulos...?)
__________________
"ISILLÄ ON ULALI!"

Re: Erilaiset yhdysletkut ja -putket

Lähetetty: 04.12.2008 10:55
Kirjoittaja separaattori
mulla ainakin kokemuksia tuolta East Highwaysta tilatessa, että tuli halvemmaks postikulut kuin suomessa!?
tilasin paketin jossa oli kaasukahvaa, releboksii, LATURI ja muuta pikkusälää- makso muistaakseni jotain 14 ekee postikulut.

Re: Erilaiset yhdysletkut ja -putket

Lähetetty: 04.12.2008 11:36
Kirjoittaja Timpa
pakopuolet yhdistämällä siihen saadaan ymmärtääkseni tehokkampi poistohuuhtelu - tai jotain

(ei jaksa kaivaa moottoritekniikan teoriakirjaa esille)

Re: Erilaiset yhdysletkut ja -putket

Lähetetty: 04.12.2008 12:03
Kirjoittaja kotamasa
Sitä mie meinasinki,että jokanen paskasatsi hulahtaa kahta viemäriä pitkin eliökunnan iloksi.
____________________
"ISILLÄ ON ULALI!"

Re: Erilaiset yhdysletkut ja -putket

Lähetetty: 04.12.2008 20:10
Kirjoittaja mt11
Kuule kotamasa.easthighwayssa on Markolla reilu peli ja postimaksut pienemmät kuin suomessa,oon paljon tilannut tavaraa pakoputkia myöden ja etukäteen maksanut ja aina on perille tullut.

Re: Erilaiset yhdysletkut ja -putket

Lähetetty: 04.12.2008 21:20
Kirjoittaja hyvonenh
Hyvin on minullekin Markolta tavarat tullut ja sai vielä minulle hommattua levykeula issikkaan sopivat änkkäritkin.
Hinnat taitaa olla himppa halvemmat kuin saksalaisilta kauppiailta , kuiteskin kalliimmat kuin Pietarissa.
Pietarin kauppiailla oli kyllä keskenäänkin aika isoja hintaeroja,mutta oli myös isot erot kiinteistöissäkin...

terv.hh

Re: Erilaiset yhdysletkut ja -putket

Lähetetty: 04.12.2008 22:02
Kirjoittaja cedricfan
Ni ei se Markon varastokaan mikään Keskisen kyläkauppa tai Hilton ole :-D
Syssyllä Kurtnan reissulla käytiin paikan päällä, kun on tullut tilailtua paljonkin. Silläkin reissulla tarttui mukaan taas kaikenlaista :wink:

Re: Erilaiset yhdysletkut ja -putket

Lähetetty: 08.12.2008 14:43
Kirjoittaja kotamasa
Uskonpa hyvinkin että kunnon kauppa on tuo Easthighway,mutta kysyin vaan niiltä sähköpostilla mitä on postikulut,kun ajattelin että oliskohan ne roimemmat kun ulkomailta laivalla pakettia rahdataan. No,esim. pakokäyräparin hintaan (49.00) tulee postimaksua 15 ja risat,ja sen jälkeen 0,90 euroa per alkava kilo.
___________________
"ISILLÄ ON ULALI!"

Re: Erilaiset yhdysletkut ja -putket

Lähetetty: 08.12.2008 15:58
Kirjoittaja Uralrane
Yhdysletkun kanssa voisi tilata samalla kätevästi myös uuden mäntäparin. Vuotava yhdysletku = seos laihalle > todennäköinen ylikuumeneminen ja mäntävaurio. :wink:

Re: Erilaiset yhdysletkut ja -putket

Lähetetty: 09.12.2008 14:11
Kirjoittaja MT-11
Uralrane kirjoitti:Yhdysletkun kanssa voisi tilata samalla kätevästi myös uuden mäntäparin. Vuotava yhdysletku = seos laihalle > todennäköinen ylikuumeneminen ja mäntävaurio. :wink:
Yhysletku vaatii kunnon klemmarit tiivistyäkseen. Nimimerkillä kokemusta on, siisti reikä männän päässä kilometrin jälkeen.