Yamahan etupää Uraliin?

Kaikki runkoon ja sivuvaunuun liittyvä keskustelu.
Miksa1975

Yamahan etupää Uraliin?

Viesti Kirjoittaja Miksa1975 »

Onkohan kenellä tietoo, onko rakennettujen pyörien kuvissa sivuilla 7 ja 8 esiintyvässä pyörässä jossa on valuvanne ja käyrät "pinnat" Yammun etupää? Vanne näyttäs kovasti vanhan RD:n vanteelta. Sopiiko miten helposti paikalleen ja mitä muutoksia joutuu tekemään.? Varaosiks ois tiedossa 350 RD, mutta on niin kaukana ettei viitsis lähtee asioikseen mittailemaan.Varsinkin toi levyjarru ois parempi ku alkuperänen rumpupysäytin.
TimoT

Yamahan etupää

Viesti Kirjoittaja TimoT »

Joo se on Yamaha XJ550MAX:n -82 etupää ja sopi paikolleen kun emäputki on samaisesta Yamahasta. Pituudeltaan aikalailla sama kuin Uralin oma.
Jaska
200
200
Viestit: 218
Liittynyt: 02.09.2004 19:49

Viesti Kirjoittaja Jaska »

Tuli joskus sovitettua XV535:n etuhaarukka M72:n runkoon siten, että vaihdoin Jammun alakolmioon sopivaksi sorvatun, emäputken sisällä kulkevan putken. Ei kyllä ollut häävi keula ajella, olis vaatinut ainakin huomattavasti jäykemmät jouset ja jonkun jäykistäjän.
TimoT

Yamahan etupää

Viesti Kirjoittaja TimoT »

Tuo XJ:n keula toimii todella hyvin, jäykisteenä näissä toimii lokasuoja joka on teleskooppien välissä paksumpaa tavaraa. Ennenkaikkea mopo pysähtyy hyvin ja ajettavuus parani. Laakereilla saa soviteltua uralin omaankin emäputkeen, yamahan alakolmion akseli on ohuempi kuin uralin.
Vastaa Viestiin