Uralin vuosimalli?
Uralin vuosimalli?
On tuossa herättänyt ihmetystä seuraavanlainen aparaatti, laite on Ural m-?? vuodelta ??. Kyseessä 650 kansiventtiilikoneinen mopotin, virtalukko lampunkiinnityskorvassa vasemalla, laitteesta löytyy vilkut ja jopa e-merkintä etuvalon lasista. Pakoputki on mallia 2-1 ja tulee ulos oikealta ja koneessa näyttäisi olevan öljynsuodatin etupäässä. Papereiden mukaan ensirekisteröinti 00.00.1966 ja ohjekirjojen ja muiden Konelan prujujen mukaan m-63. Kaikki paitsi pakoputkisto ja Dneprin pakkilaatikko näyttävät kuuluvan kokonaisuuteen (ei havaittavaa tein itse säästin henkisyyttä). Kuvaa ei ikävä kyllä ole tähän hätään liitettäväksi, mutta malli ja vuosimalli (jonkinlainen haarukka) olisi hakusessa. 
K-750M / Dnepr MT-10 / MT-10-36 / K-750/MT-11
Re: Uralin vuosimalli?
Mortonki !
Kuvahan sanoo enemmä ku tuhat sanaa.
Mutta tuskin mallia -66 kirjotuksen mukaan, mut laitahan kuvaa ni voiraan kertoo
enemmän :-D :-D
Kuvahan sanoo enemmä ku tuhat sanaa.
Mutta tuskin mallia -66 kirjotuksen mukaan, mut laitahan kuvaa ni voiraan kertoo
enemmän :-D :-D
Ural M-61 , Ural M-63
Re: Uralin vuosimalli?
Onkelma tuon kuvan tuottamiseen on siinä, ettei laite ole omissa nurkissa ja kun kävin sitä vilkisemassa niin eipä silloin tullut mieleen napsasta kuvaa. Lähinnä netistä ongittujen tietojen perusteella kyseessä olisi joko m-66 tai m-67. Tyyppikilpikin tietysti oli hävinnyt jonnekin. Lähinnä kiinnostaa tuon vuosimallin mahdollinen alaraja, koska laite on kohtuu siistikuntoinen (museointia ajatellen), ensivuonnahan vm-80 laitteet alkavat olla jo museoiässä. Jos yhtään auttaa tunnistuksessa, niin vilkut olivat nelikulmaiset ja vaunussa yhdessä parkin kanssa. Satulat mallia norsunkorva ja kyrilinen Ural teksti tankissa (tarra tai maalattu), tankissa ei ollut "hanskalokeroa". Mittari ei ollut upotettu umpioon vaan omassa "konsolissaan" lampun takana eli lamppu ei ollut tuollainen pitkämäinen kuin omassa K:ssa.
K-750M / Dnepr MT-10 / MT-10-36 / K-750/MT-11
Re: Uralin vuosimalli?
Tää on tällasta mutu (musta tuntuu) juttua. Jos pyörässä on vuosimallin -66 paperit ja muita papereita ei oo, niin eikö tässä tapauksessa museoikä täyty kovastikkin. Ongelmahan tässä tule olemaan se että pyörähän pitäisi myös vastata ulkonäöllisesti vuosimallin -66 pyörää museointia ajatellen.
Viisaammat voi vastata tarkemmin
Viisaammat voi vastata tarkemmin
Re: Uralin vuosimalli?
Niimpä, sen verran uskaltaisin itsekin veikata ettei vm-66 ole edes kovin liki ko. tapauksessa. Kyseessä ei ole oma rojekti, joten toimin tässä ikäänkuin välihuutajana. :smt006
K-750M / Dnepr MT-10 / MT-10-36 / K-750/MT-11


