K-650 Nokka-akselin ajoitus?

Kaikki moottoriin ja moottorinapulaitteisiin liittyvä keskustelu.
Avatar
Dnepr-pilot
100
100
Viestit: 180
Liittynyt: 01.09.2004 11:19
Paikkakunta: Vaasa

K-650 Nokka-akselin ajoitus?

Viesti Kirjoittaja Dnepr-pilot »

Kone K-650 (1970)avattu mutta unohdin merkata rattaat. Mitään merkintöja rattaissa en jälkiviisaana nähnyt. En jaksais erehdyksien kautta ottaa selvää jos toveripiiristä löytyis täsmällistä tietoo.
Alunperin oli ajatus vaihtaa sitä manuaalista sytytysennakkosäätönokkaakseli (puh! olipa pitkä sana) siihen automaattisytytysennakkosäätönokkaakseliin (ja vielä pitempi sana).
MT-11
800
800
Viestit: 835
Liittynyt: 30.08.2004 22:43
Paikkakunta: Kempele

Viesti Kirjoittaja MT-11 »

Hampaista pitäisi löytyä pisteet (kampiakselin pyörällä yksi, nokka-akselilla yksi ja/tai kaksi pistettä) tai sitten vain jollain terällä vedetty naarmu joka passaa toisen rattaan väliin ja toisen hampaaseen.
Yka

Viesti Kirjoittaja Yka »

Kylla niissa pitaisi olla semmoinen O-merkki molemmissa rattaissa jotka sitten pannaan kohdilleen. Jos en nyt aivan vaarin muista, niin kiilaurat on silloin myos kohdillaan. Se etta onko kiilaurat toisiaan vasten tai "paallekkain" ei oo valia silla se vaikuttaa ainoastaan sytytyksen jarjestykseen, mutta kun kaytat kaksipaista puolaa uuden sytytysjarjestelmasi takia, niin ei silla ole valia.
...Mutta oliko ne kiilaurat merkkien kanssa linjassa... en muista varmasti.
Tsekkaa siten etta laitat rattaat paikoilleen ja tsekkaa miten venttiilit kayttaytyy ylakuolokohdassa. Jos imu ja pakovena vaihtaa asentoa juuri silloin, on luultavasti rattaat kohdallaan. Pyorita aluksi varovasti, ettei paase venttiilit pussaamaan pahasti mantaa jos se nyt ei ollutkaan tuolloin kohdallaan.
Periaatteessa ajoitus on suht koht kohdallaan silloin kun em. tilanvaihto tapahtuu ylakuolokohdassa....mutta se on pikkuisen epamaarainen tila kun nokat on pirskatti semmoisia juohevia.... joten hammas vasempaan tai oikeaan saattaa olla sittenkin se oikea paikka, vaikka venttiili ei mantaan ottaisikaan oikean ajoituksen kannalta. Tapauksessasi pitais varmaan kaverin moposta vakoilla milloin se venttiili aukeekaan/sulkeutuu pyorimisen funktiona.
Varmista viela etta se O-merkki ei ole vahingossa rattaan takapuolelle stanssattu!!!???
Avatar
Dnepr-pilot
100
100
Viestit: 180
Liittynyt: 01.09.2004 11:19
Paikkakunta: Vaasa

Viesti Kirjoittaja Dnepr-pilot »

Kiitoksia vinkeistä.

Kyllä tästä vielä toimiva kone tulee.
Avatar
MATTI
Pulitzer-palkittu
Pulitzer-palkittu
Viestit: 8359
Liittynyt: 30.08.2004 14:20
Paikkakunta: Janakkala

Viesti Kirjoittaja MATTI »

Terve
olisinkohan joskus vastannut vastaavaan kysymykseen!? Saatat löytää
Vinkeistä tietoa kohdasta "ajoitus" tms.
spaddu
100
100
Viestit: 112
Liittynyt: 01.09.2004 08:34
Paikkakunta: Järvenpää

Viesti Kirjoittaja spaddu »

suosittelen vinkeistä kohtaa S niinkuin sytytys....
Vastaa Viestiin