lasikuidusta uusi vaunu Uraliin?

Kaikki runkoon ja sivuvaunuun liittyvä keskustelu.
markus
10
10
Viestit: 14
Liittynyt: 31.08.2004 17:27
Paikkakunta: kirkkonummi

lasikuidusta uusi vaunu Uraliin?

Viesti Kirjoittaja markus »

Onko kukaan valmistanut moista? Toisella palstalla oli linkki missä näyttäisi Nieprissä hiukan erilainen vaunu, olisikohan valmistettu lasikuidusta? Olen pari venettä tehnyt lasikuidusta ja todennut että se on aika yksinkertaista vaikkakin työlästä. Jos jollakin on tietoa tai muotteja Uralin sivarin rungolle sopivista (sovitettavista) muoteista niin olisin kiinostunut. Uralin sivarin rungolle sopisi kahden rinnakkain istuttava katettu vaunu vallan mainiosti, jos siihen sovittaisi turvakaaren ja turvavyön niin ilmeisesti kypärääkään matkustajien ei tarvitsisi käyttää? Ruumisarkkumalli on ihan hyvä mutta hyvää voisi aina parantaa.
"ykä" palautetta ja keskustelua pliis
t.markus
Avatar
Uralrane
1000
1000
Viestit: 1127
Liittynyt: 31.08.2004 14:53
Paikkakunta: Pohjoisen oppositio

Viesti Kirjoittaja Uralrane »

Kaksipaikkaisen voi toteuttaa monella tavalla. Vaatii jarrut sivuvaunuun ja kantavuutta pitää lisätä jollain tapaa. Katso http://www.ural.de siellä malleja toteutuneista.

Kuva

Kuva
Kypäräpakosta (lainaus www.mmaf.fi)
Kolmipyörien kypäräpakko puhuttaa (10-09-05)

Umpinaisella ohjaamolla sekä turvavöin varustettu kaksipyöräinen moottoripyörä on vapautettu kypäräpakosta. Avoautossa ei tarvitse käyttää kypärää. Maalaisjärjellä ajateltuna turvakaarella ja turvavöin varustettu trike olisi myös vapaa kypäräpakosta. Näin ei kuitenkaan ole. Asia tuli karvaasti esille kun muutama harrastaja sai sakot tukka hulmuten ajamisesta. Sakot myös pitivät oikeudessa, laki on asian tiimoilta selvä.

Tarkkaan ottaen tieliikennelaissa säädetty velvollisuus käyttää suojakypärää ei koske kolmi- tai nelipyöräisten L-luokkien ajoneuvojen kuljettajaa tai matkustajaa, jos ajoneuvo on varustettu umpinaisella ohjaamolla. Turvakaari, -vyöt ja valmistajan tarkoitus kypärävapaudesta ei auta asiaa.

Mielestämme mikään ei varsinaisesti ole isompien kolmipyörien kypärävapauden esteenä vaan tässä on lainvalmistelutyössä unohtunut huomioida erilaisten kolmipyörien rakenne ja ominaisuudet. Otamme asian esiin liikenne- ja viestintäministeriön kanssa jossain välissä kun käymme läpi asiaan liittyviä asetuksia. Siihen asti kolmipyöräilijöiden on pidettävä potta päässä.
FL -53
ex. IC -56, ex. 8.103-10
Vastaa Viestiin