:!: Kampiakselin muljautus.
Terve, yleisön pyynnöstä kuva kuinka kampiakseli laitetaan takaisin lohkoon, vanhat vinkit ja linkit ovat hävinneet johonkin bittiavaruuteen.
Uskila kirjoitti:Etupäässä Uralissa vaihdetaankin takapäästä, mutta onko kukaan tehnyt ylipäänsä ?
Ei mutta päissään kyllä. Tallilla kaamia tohina ja suhina. Veiviä irrotetaan ja Suomiviinaa juodaan. Lopuksi se oli saatu käännettyä väärinpäin lohkoon. Sitten yksi kaveri tulee ja ei ole varmasti koskaan nähnytkään tuota konetta avattuna ja ottaa sen vain pois. Tuli sittemmin tuo tekniikka opeteltua.
Viimekesän Roikkarallissa Siikarannassa nuori poika hoiti kampuran sisään ja kammet suoraksi ja ulos parinkymmenen
sekunnin paikkeilla ja oli ylivoimainen mestari. Vielä jälkikäteen onnittelut Hänelle.
Naisten ykkönen Anne treenaili myös muutaman kerran ja lopullinen kisasuoritus oli huomattavasi parempi kuin monen
ns. alan specialistin, joten Annellakin palkintokaappi sai täydennystä, josta onnittelut myös näin jälkikäteen.
Meillä lohkot ja kampurat oli kylläkin K-pyörästä.
___________________________________________
URALISMI, kivaa sisäistä kutinaa, jota ei voi raapia.
Raikku kirjoitti:Viimekesän Roikkarallissa Siikarannassa nuori poika hoiti kampuran sisään ja kammet suoraksi ja ulos parinkymmenen
sekunnin paikkeilla ja oli ylivoimainen mestari. Vielä jälkikäteen onnittelut Hänelle.
Ja se ei ollut uralisti pohjanmaalta tai etelästä , saati sitten etelä-karjalasta...........?
Vähän samaa kun kuvassa, eli pinnapultti huolella kampuran etupään kierteeseen ja kuppimainen tuki lohkoon/etumaljaan. etumaljaan ohjainpultit kierteisiin.. ja sitten pinnapultin päässä olevalla mutterilla kiritään kampura timmisti maljaan/laakeriin. En ole koskaan prässillä kampuran päästä vielä painanut...enkä taida painaakaan, vetämällä se nätisti tulee..
Kamuran etupää vedetään tällaisella laitteella laakerin sisään
Etupään "vänkärauta"
31052015148.jpg (598.86 KiB) Katsottu 57712 kertaa
Yksi pultti piti uhrata tähän tarkoitukseen
Uhrattu kytkinpultti
31052015150.jpg (459.72 KiB) Katsottu 57712 kertaa
Ja näin varmistetaan takapään laakerille veto. Eli tuossa vedetään samanaikaisesti kampuraa laakerille ja kiristetään takalaippa paikalleen. Tuolla samaisella "ulosvetolevyllä" irroitetaan kytkinlimppu ja takalaippa. Huomaa hylsyt vetolevyn alla.
Kampuran vetoa
31052015155.jpg (635.19 KiB) Katsottu 57712 kertaa
Meneekö muuten Dneprin kampura lohkoon, jos etummainen laakeri on paikoillaan kampurassa ? Vai asennanko etummaisen laakerin vasta sitten kun kampura ja veivit on lohkossa ? Mulla on jotenkin sellainen mielikuva, että oma kampura tuli nätisti ulos laakereiden kanssa mutta nyt alkoi epäilyttämään kun pitäisi työntää kampi takaisin lohkoon.
Vähän myöhässä vastausta, mutta Dneprin lohkosta en ainakaan saanut kampuraa ulos, kun siinä oli etulaakeri paikallaan. Kuulakehä särki ja ulkokooli irti. Sit tuli.