K:n värit ja lasit

Vastaa Viestiin
sno-bro
600
600
Viestit: 632
Liittynyt: 15.04.2005 09:59
Paikkakunta: P-Pohjanmaa

K:n värit ja lasit

Viesti Kirjoittaja sno-bro »

Tässä kun nyt on itäpyöräpaukutellut ongelmitta jo satoja kilometrejä on nälkä kasvanut syödessä mitä tulee näistä vehkeistä tietämiseen.

Pyöräni on siis museokatsastettu K vuodelta -68. Se on komean vihreä, suurinpiirtein armeijan vihreä muttei kuitenkaan ihan. Mitään koristeraitoja ei ole missään vaan selkeä yksivärilook. Myös pyörän navat on maalattu. Tälläisenä se myös museokatsastustodistuksen kuvassa komeilee.

Minkäs värisenä noina aikoina näitä K pyöriä oikein oli kun tuntuu että kaikki muut K:t on mustia vaalealla koristeraidalla ja alumiinin värisillä navoilla? Vai onko edellisellä omistajalla ollut tuttu museokatsastaja?

Entäs sitten sivuvaunun tuulilasi. Nyt on paikallaan semmoinen jossa on nahkainen alaosa, mutta kuulin jostain että K:ssa ei semmoista ole ollut?

Kuskin tuulisuoja on museokatsastustodistuksen kuvassa semmoinen missä on nahkainen (kankainen?) alaosa. Se on kuitenkin jo maailman turuille hävinnyt ja paikalla on nyt muovisella alaosalla varustettu. Onko kumpikaan ollut aluperin lisävarustelistalta ruksattavissa?

Jos tuo nahkainen alaosa on alkuperäinen, niin onko kukaan koittanut semmoista itse tehdä?

Toveri
Sno-Bro
sno-bro
600
600
Viestit: 632
Liittynyt: 15.04.2005 09:59
Paikkakunta: P-Pohjanmaa

Viesti Kirjoittaja sno-bro »

Hiljaistapa on.

Ei vissiin näistä väreistä moni tiedä?

Sno-Bro
Avatar
Ykä
1000
1000
Viestit: 1249
Liittynyt: 07.09.2004 14:44
Paikkakunta: Espoo, Bodom

Väreistä

Viesti Kirjoittaja Ykä »

Värejähän on ollut monta, on mustaa, sinista, vihreää, ruskeata, valkoista ja punaista, joista tosin useimmat on mustia, vihreitä, sinisiä tai ruskeita. Musta on siitä helppo että värisävy on selkeä, musta. Muut värit on aika vaikea tapaus määrittää eksakti RAL tms väri, kun kaikki on vähän eri sävyisiä, minkä 5 vuotisjakson maaleja on suosittu ja miten paljon värejä on laimennettu tai sotkettu edellisen erän maalien kanssa. Tuolta valokuvia osastolla on eri värisiä pyöriä..... Valkoinen raita maalataan vapaalla kädellä pitkäkarvaista pensselia käyttäen, EI teipaten !

Se semmoinen vaaleansameanryssänsininen on aika makee (lue hirvee, mutta rimmaa tyyliin )

Navat on aina alumiiniä, ei eloksointia vaan ihan paljaana, eikä kiilloitusta vaan semmoinen sameahko, valun jäljiltä.. Pinnat on joko sinkatut tai keltapassivoidut. Vanteet maalattu samaan väriin kuin pyörä.

Perinteinen venäläinen päällemaalaus tapahtuu siten että mitään osia ei irroitella eikä pahemmin suojailla, pikkuisen Pravdaa kromi-ja muoviosien suojaksi, ja maalia perään.....paskankin päälle.

Suojien materiaali on mitä sattuu. Nahkaakin näkee, mutta se on varmaan sattumaa, yleensä ne on jonkin sortin guttaperkkaa, kellertävää kerniä.

Omassa sivuvaunussani ei ole tuulilasin alla suojaa, mutta se on varmaan aika hyvä lisä. Ei tule vesi syliin, mutta pulkan peitto ajaa samaa asiaa, sen kun vetää peitoksi ylle.

Varsinaisen pyörän tuulisuojan alaosa on mulla kanssa tuota kerniä, tai pressukangasta tms.... Saat sen lainaksi nahkashapluunaksi, jos tarviit.

Tuulisuojan pressun ikävänä asianapidän sitä, että se väristessään ja hangatessaan lampun kupua, irroittaa kromin lampunkehyksestä, ruostetta tulee tilalle.....
Avatar
Dnepr-pilot
100
100
Viestit: 180
Liittynyt: 01.09.2004 11:19
Paikkakunta: Vaasa

Kuskin tuulisuoja

Viesti Kirjoittaja Dnepr-pilot »

Teetin semmosen nahkainen kuskin tuulisuoja talvella. Oli vanha kuivunut,kutistunut ym tallella. Räätäli ommelsi reiän etulamppua varten,otti työstä ja materiaalista viis euroa. Lopputyöhön meni vähän liimaa ja neljä pakettia pyykkipoikia Halpa-hallista-kun ompelemisen taidot on nimmittäin vähäsen retuperällä. Vajaa korillisen koffia siinä sivussa meni kans mutta hyvää tuli.
On mulla vielä se vanha keinonahkainen alaosa tallissa jossain.
Avatar
Dnepr-pilot
100
100
Viestit: 180
Liittynyt: 01.09.2004 11:19
Paikkakunta: Vaasa

Viesti Kirjoittaja Dnepr-pilot »

Tuosta raidoituksesta tuli mieleen että onkos se aina ollut valkoista maalia? Ennen oli musta AWO 425 (1956?)raidotus oli hopeanvärinen,sitten tuli kaksi Jawaa 1958 ja 1961 molemmat punaisia ja kans hopeinen raidotus.Nää pyörät kyllä eri mailta mutta kai veli venäläinen silloinkin määräs mitä väriä tulisi käyttää... Nyt omistukses vihreä Ukrainan komistus vuodelta -74 ja siinäkin hopeinen raidotus :shock:
Avatar
Ripa
2000
2000
Viestit: 2100
Liittynyt: 31.08.2004 19:15
Paikkakunta: Helsinki, Kallio

K:n värit ja lasit

Viesti Kirjoittaja Ripa »

Voisko tonne vinkkeihin lisätä joidenkin värien koodit vai onko porukka vetänyt sitä väriä kun on purkissa sattunut olemaan? :roll: :roll:
sno-bro
600
600
Viestit: 632
Liittynyt: 15.04.2005 09:59
Paikkakunta: P-Pohjanmaa

Viesti Kirjoittaja sno-bro »

Kiitos vinkeistä!

Minulla on pinnatkin pyörän väriset (vihreät) niinkuin on myös navat. Liekkö ollut tarkastaja tuttu mies aikanaan.

Onko se koristeraidat aina K pyörissä? Minun pyörässä niitä ei ole.

Sno-Bro
Vieras

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Jos ei tuttu niin ainakin lahjoitettavissa.

Siviilipyörissä näyttää useimiten olevan raitoja. Armeijalle tarkoitetuissa pyörissä ei semmosia hienouksia ole mutta nehän on kaikki armeijan vihreän värisiä, vähän eri sävysiä vuosista riippuen.

Mutta jos kiirettä on ollut tehtaissa niin välillä ei ollu aikaa tuhlata koristeraidotukseen tahi sitten Ivan tai Oleg jotka piti maalata ne raidat olivat jostain syystä pois duunista se päivä kun pyöräsi olis pitänyt saada raidat.
MT-11
800
800
Viestit: 835
Liittynyt: 30.08.2004 22:43
Paikkakunta: Kempele

Viesti Kirjoittaja MT-11 »

Mistä pensseliä raitojen maalaukseen? Miranolilla? Kuinka kauas reunasta suojissa, vaunussa? Vois nyt maalailla kun pyörä on kesälomalla.
sropov
Pulitzer-palkittu
Pulitzer-palkittu
Viestit: 2689
Liittynyt: 12.01.2005 18:19
Paikkakunta: Yppärin seutu

Viesti Kirjoittaja sropov »

MT-11 kirjoitti:Mistä pensseliä raitojen maalaukseen? Miranolilla? Kuinka kauas reunasta suojissa, vaunussa? Vois nyt maalailla kun pyörä on kesälomalla.
Oon lukenu joskus länsi-korska & hapatus lehtiä nimeltään, ööö ... olikohan se Vee seittemän tai joku muu numero, irtonumero?

Niison ollu näitä pinstraippaus velhoja ja guruja. (minimaalisella maalilla maksimaalinen kate?) Niisä lehisä o ollu myös mainoksia näistä maalailuputiikeista ja tarvikkeen myyjistä.

Pensselin kuulus kai olla semmonen rotanhäntä tyyppinen. (Vrt nevvostotyylinen rotanhäntäpistin) Se ilimeisesti imasis ihteensä kerralla sitä maalia pitemmällekki viivalle, luulisin. Niitä vois ehkä kysyä jostaki taiteiluliikkeistäki.


Maalaamista kantsis varmaan ens alux harijotella vaikka polokupyörän lokasuojaan. Toissssaaalta jos mantoliinirapula sattus olehen päällä, vois tehä semmoset apstraktimmat taiteet. Semmosia viivoja ei ois muilla....

Mahtasko lomalaisen maalaus onnistua semmosella maalikynällä? Tussin tapasella. Tsuttaako liikaa? Häipyykö viimenenki tsarmi ja salskeus?
Paltusjärven Käry

Monialaurheilemisseura.
Vastaa Viestiin